nepodpor.vstup电脑苹果手机黑屏怎么办是什么意思

Zákon ?. 215/2004 Z. z. o ochrane utajovan?ch skuto?ností a o zmene a doplnení niektor?ch zákonov v znení neskor?ích predpisov (v znení zákona ?. 152/2017
ZBIERKA Z?KONOV
SLOVENSKEJ REPUBLIKY
Ro?ník 2004
Vyhlásené: 27. 4. 2004 ?asová verzia predpisu ú?inná od: 1. 7.2017 do: 31.12.2017
Obsah dokumentu je právne záv?zn?.
z 11. marca 2004
o ochrane utajovan?ch skuto?ností a o zmene a doplnení niektor?ch
Národná rada Slovenskej republiky sa uzniesla na tomto zákone:
V?EOBECN? USTANOVENIA
Predmet úpravy
(1) Tento zákon upravuje podmienky na ochranu utajovan?ch skuto?ností, práva a povinnosti
právnick?ch os?b a fyzick?ch os?b pri tejto ochrane, p?sobnos? Národného bezpe?nostného úradu
(?alej len ,,úrad“) a p?sobnos? ?al?ích ?tátnych orgánov vo vz?ahu k utajovan?m skuto?nostiam
a zodpovednos? za poru?enie povinností ustanoven?ch t?mto zákonom.
(2) Tento zákon ?alej upravuje p?sobnos? úradu pri zabezpe?ovaní podkladov pre rozhodovanie
Súdnej rady Slovenskej republiky (?alej len ,,súdna rada“) o splnení predpokladov sudcovskej
sp?sobilosti, ktoré dávajú záruku, ?e funkciu bude vykonáva? riadne (?alej len ,,predpoklady
sudcovskej sp?sobilosti“).1)
(3) Tento zákon sa nevz?ahuje na ochranu tajomstva upraveného v osobitn?ch predpisoch.1a)
Základné pojmy
Na ú?ely tohto zákona je
a) utajovanou skuto?nos?ou informácia alebo vec ur?ená p?vodcom utajovanej skuto?nosti, ktorú
vzh?adom na záujem Slovenskej republiky treba chráni? pred vyzradením, zneu?itím,
po?kodením, neoprávnen?m rozmno?ením, zni?ením, stratou alebo odcudzením (?alej len
,,neoprávnená manipulácia“) a ktorá m??e vznika? len v oblastiach, ktoré ustanoví vláda
Slovenskej republiky svojím nariadením,
b) informáciou
1. obsah písomnosti, nákresu, v?kresu, mapy, fotografie, grafu alebo iného záznamu,
2. obsah ústneho vyjadrenia,
3. obsah elektrického, elektromagnetického, elektronického alebo iného fyzikálneho
transportného média,
Strana 2 Zbierka zákonov Slovenskej republiky 215/2004 Z. z.
1. hmotn? nosi? so záznamom informácií,
2. v?robok,
3. zariadenie,
4. nehnute?nos?,
d) ujmou také ohrozenie alebo po?kodenie záujmov Slovenskej republiky alebo záujmu, ku
ktorého ochrane sa Slovenská republika zaviazala, ktorého následky nemo?no odstráni? alebo
mo?no ich zmierni? iba následn?m opatrením; pod?a v?znamu záujmu a záva?nosti sp?sobenej
ujmy sa ujma ?lení na mimoriadne vá?nu ujmu, vá?nu ujmu, jednoduchú ujmu a nev?hodnos?
pre záujmy Slovenskej republiky,
e) p?vodcom utajovanej skuto?nosti právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá je oprávnená
rozhodnú?, ?e informácia pod?a písmena b) alebo vec pod?a písmena c) je utajovanou
skuto?nos?ou, ur?i? stupeň utajenia a rozhodnú? o zmene alebo zru?ení stupňa jej utajenia,
f) oprávnenou osobou právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá je ur?ená na oboznamovanie sa
s utajovan?mi skuto?nos?ami alebo ktorej oprávnenie na oboznamovanie sa s utajovan?mi
skuto?nos?ami vzniklo zo zákona,
g) nepovolanou osobou fyzická osoba, ktorá nie je oprávnená oboznamova? sa s utajovan?mi
skuto?nos?ami alebo ktorá nie je oprávnená oboznamova? sa s utajovan?mi skuto?nos?ami nad
rozsah, ktor? jej je ur?en?,
h) cudzou mocou cudzí ?tát, orgány cudzieho ?tátu alebo organizácie, ktoré cudzí ?tát pou?íva na
riadenie alebo vykonávanie svojej moci a ? cudzou mocou sú aj nad?tátne organizácie,
medzinárodné organizácie a zdru?enia ?tátov,
i) technick?m prostriedkom zariadenie alebo systém ur?en? na vytváranie, spracúvanie, prenos,
ukladanie a ochranu utajovan?ch skuto?ností,
j) certifikáciou ?innos?, ktorou sa overuje a osved?uje, ?i technick? prostriedok, prostriedok
?ifrovej ochrany informácií, mechanick? zábrann? prostriedok alebo technick? zabezpe?ovací
prostriedok je sp?sobil? chráni? utajované skuto?nosti,
k) autorizáciou poverenie ?tátneho orgánu alebo právnickej osoby na vykonávanie ?innosti pri
certifikácii,
l) certifika?nou autoritou v?kon funkcie spojenej s vydávaním a overovaním digitálnych
certifikátov verejn?ch k?ú?ov pou?ívan?ch v asymetrick?ch ?ifrov?ch systémoch,
m) digitálnym certifikátom elektronické potvrdenie slú?iace na priradenie verejného podpisového
k?ú?a ku konkrétnemu subjektu a potvrdzujúce jeho identitu,
n) verejn?m podpisov?m k?ú?om kryptografick? k?ú? vyu?ívan? na overenie elektronického
o) systém ?ifrovej ochrany informácií súbor prostriedkov ?ifrovej ochrany informácií spolu s celou
infra?truktúrou na generovanie, distribúciu a likvidáciu ?ifrov?ch materiálov po skon?ení ich
platnosti,
p) prostriedkom ?ifrovej ochrany informácií zariadenie ur?ené na ?ifrovú ochranu informácií
a ?ifrové materiály,
r) objektom budova alebo in? stavebne alebo inak ohrani?en? priestor, v ktorom sa nachádzajú
chránené priestory,
s) chránen?m priestorom stavebne alebo inak ohrani?en? priestor vo vnútri objektu, ktor? je
ur?en? na ukladanie a manipuláciu s utajovan?mi skuto?nos?ami, zodpovedajúci príslu?nému
stupňu utajenia,
t) mechanick?m zábrann?m prostriedkom je zariadenie alebo systém slú?iaci na zabránenie
prístupu nepovolan?m osobám,
u) technick?m zabezpe?ovacím prostriedkom je zariadenie alebo systém informujúci o stave
a naru?ení objektu alebo chráneného priestoru.
215/2004 Z. z. Zbierka zákonov Slovenskej republiky Strana 3
Stupne utajenia
(1) Utajované skuto?nosti sa pod?a stupňa utajenia ?lenia na
a) prísne tajné,
b) tajné,
c) d?verné,
d) vyhradené.
(2) Stupne utajenia sa ozna?ujú slovami ,,Prísne tajné“, ,,Tajné“, ,,D?verné“ a ,,Vyhradené“ alebo
skratkami ,,PT“, ,,T“, ,,D“ a ,,V“.
(3) Stupňom utajenia Prísne tajné sa ozna?uje utajovaná skuto?nos? vtedy, ak by následkom
neoprávnenej manipulácie s ňou mohlo by? vá?ne ohrozené zachovanie ústavnosti, zvrchovanosti
a územnej celistvosti ?tátu alebo by mohli vzniknú? nenahradite?né a vá?ne ?kody v oblasti obrany,
bezpe?nosti, ekonomick?ch záujmov, zahrani?nej politiky alebo medzinárodn?ch vz?ahov, a t?m
mohla vzniknú? mimoriadne vá?na ujma na záujmoch Slovenskej republiky.
(4) Stupňom utajenia Tajné sa ozna?uje utajovaná skuto?nos? vtedy, ak by následkom
neoprávnenej manipulácie s ňou mohlo by? ohrozené zahrani?nopolitické postavenie, obrana,
bezpe?nos? a záujmy ?tátu v medzinárodnej a ekonomickej oblasti, a t?m by mohla vzniknú? vá?na
ujma na záujmoch Slovenskej republiky.
(5) Stupňom utajenia D?verné sa ozna?uje utajovaná skuto?nos? vtedy, ak by následkom
neoprávnenej manipulácie s ňou mohlo d?js? k po?kodeniu ?tátnych záujmov, verejn?ch záujmov
alebo právom chránen?ch záujmov ?tátneho orgánu, a t?m k jednoduchej ujme na záujmoch
Slovenskej republiky.
(6) Stupňom utajenia Vyhradené sa ozna?uje utajovaná skuto?nos? vtedy, ak by neoprávnená
manipulácia s ňou mohla zaprí?ini? po?kodenie právom chránen?ch záujmov právnickej osoby
alebo fyzickej osoby, ktoré by mohlo by? nev?hodné pre záujmy Slovenskej republiky.
Zákaz utajovania niektor?ch informácií
(1) Utajovanou skuto?nos?ou nem??e by? informácia o
a) nezákonnom alebo nesprávnom postupe alebo nezákonnom rozhodnutí verejn?ch ?inite?ov
a orgánov verejnej moci,
b) trestnej ?innosti verejn?ch ?inite?ov,2)
c) nehospodárnom, neefektívnom a neú?elnom nakladaní s verejn?mi prostriedkami,
d) záva?nom ohrození alebo po?kodení ?ivotného prostredia, ?ivota a zdravia,
e) platov?ch nále?itostiach, hmotnom zabezpe?ení a hmotn?ch v?hodách verejn?ch ?inite?ov.
(2) Ak informácia obsahuje okrem skuto?ností uveden?ch v odseku 1 aj ?al?ie ?iastkové
informácie podliehajúce utajeniu, p?vodca utajovanej skuto?nosti urobí také opatrenia, ktoré
zabránia ujme na chránen?ch záujmoch.
Strana 4 Zbierka zákonov Slovenskej republiky 215/2004 Z. z.
DRUH? ?AS?
OCHRANA UTAJOVAN?CH SKUTO?NOST?
PRV? HLAVA
Z?KLADN? USTANOVENIA
Koncepcia ochrany utajovan?ch skuto?ností
(1) Koncepcia ochrany utajovan?ch skuto?ností Slovenskej republiky je súbor cie?ov, obmedzení,
po?iadaviek, pravidiel a postupov, ktoré ur?ujú sp?sob a rozvoj ochrany utajovan?ch skuto?ností.
Koncepciu ochrany utajovan?ch skuto?ností Slovenskej republiky schva?uje vláda Slovenskej
republiky na návrh riadite?a úradu.
(2) Ministerstvá a ostatné ústredné orgány ?tátnej správy Slovenskej republiky3) (?alej len
,,ústredn? orgán ?tátnej správy“) spracúvajú koncepciu ochrany utajovan?ch skuto?ností na svoje
podmienky v súlade s koncepciou ochrany utajovan?ch skuto?ností Slovenskej republiky.
Ochrana utajovan?ch skuto?ností
(1) Utajovaná skuto?nos? musí by? chránená pred nepovolanou osobou a cudzou mocou
sp?sobom ustanoven?m v tomto zákone, v predpisoch vydan?ch na jeho vykonanie a v ?al?ích
osobitn?ch predpisoch.4)
(2) Ochranou utajovan?ch skuto?ností je vytváranie podmienok na personálnu bezpe?nos?,
administratívnu bezpe?nos?, ?ifrovú ochranu informácií, fyzickú bezpe?nos?, objektovú
bezpe?nos?, bezpe?nos? technick?ch prostriedkov a na priemyselnú bezpe?nos?.
(3) Informácie, ktoré sú utajovan?mi skuto?nos?ami, musia by? pri prenose technick?mi
prostriedkami chránené prostriedkami ?ifrovej ochrany informácií.
(4) Personálna bezpe?nos? je systém opatrení súvisiacich s v?berom, ur?ením a kontrolou os?b,
ktoré sa m??u v ur?enom rozsahu oboznamova? s utajovan?mi skuto?nos?ami.
(5) Administratívna bezpe?nos? je systém opatrení, ktor?ch cie?om je ochrana utajovan?ch
skuto?ností pri ich tvorbe, príjme, evidencii, preprave, ukladaní, rozmno?ovaní, vyra?ovaní
a uchovávaní alebo pri inej manipulácii.
(6) Fyzická bezpe?nos? a objektová bezpe?nos? je systém opatrení slú?iaci na ochranu
utajovan?ch skuto?ností pred nepovolan?mi osobami a pred neoprávnenou manipuláciou
v objektoch a chránen?ch priestoroch.
(7) Bezpe?nos? technick?ch prostriedkov je systém opatrení na zabezpe?enie ochrany
utajovan?ch skuto?ností, ktoré sa tvoria, spracúvajú, prená?ajú alebo ukladajú na technick?ch
prostriedkoch.
(8) Priemyselná bezpe?nos? je súhrn opatrení právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá je
podnikate?om pod?a osobitného zákona5) (?alej len ,,podnikate?“) na ochranu utajovan?ch
skuto?ností, ktoré jej boli odovzdané alebo ktoré u nej vznikli.
(9) ?ifrovou ochranou informácií je systém na zabezpe?enie ochrany utajovan?ch skuto?ností
kryptografick?mi metódami a prostriedkami ?ifrovej ochrany informácií.
(10) ?rad sa splnomocňuje na vydanie v?eobecne záv?zného právneho predpisu, ktor?m upraví
215/2004 Z. z. Zbierka zákonov Slovenskej republiky Strana 5
podrobnosti o personálnej bezpe?nosti, administratívnej bezpe?nosti, o fyzickej bezpe?nosti
a objektovej bezpe?nosti, o bezpe?nosti technick?ch prostriedkov a o priemyselnej bezpe?nosti.
Zmena a zru?enie stupňa utajenia
(1) Ak pominula potreba ochrany informácie alebo veci obsahujúcej utajované skuto?nosti
v ur?enom stupni utajenia, p?vodca utajovanej skuto?nosti rozhodne o zmene stupňa utajenia
alebo zru?ení utajenia. Ak uplynula ustanovená lehota utajenia informácie alebo veci obsahujúcej
utajované skuto?nosti, p?vodca rozhodne o pred??ení lehoty alebo o zmene stupňa utajenia, alebo
o zru?ení stupňa utajenia.
(2) Ak zanikne právnická osoba, v ktorej bol stupeň utajenia ur?en? a ktorá nemá právneho
nástupcu, alebo ak p?vodca utajovanej skuto?nosti nie je známy, o zmene alebo zru?ení stupňa
utajenia rozhodne vedúci ?tátneho orgánu, v ktorého p?sobnosti sa utajovaná skuto?nos?
nachádza.
(3) Ulo?enie a ochranu utajovanej skuto?nosti, ktorá má trvalú dokumentárnu hodnotu pod?a
osobitného predpisu,6) zabezpe?í ústredn? orgán ?tátnej správy, do ktorého p?sobnosti utajovaná
skuto?nos? patrí.
Povinnosti vedúceho
(1) Ochranu utajovan?ch skuto?ností je povinn? zabezpe?i? v ?tátnom orgáne ?tatutárny orgán,
v obci starosta, vo vy??om územnom celku predseda a v inej právnickej osobe ?tatutárny orgán
(?alej len ,,vedúci“); ak je ?tatutárnym orgánom kolektívny orgán, je vedúcim na ú?ely tohto zákona
ním písomne poveren? ?len kolektívneho orgánu.
(2) Vedúci najm?
a) ur?uje základné vymedzenie utajovan?ch skuto?ností, a ak neur?í inak, rozhoduje o lehotách,
zmene a zru?ení stupňa utajenia pod?a § 7 ods. 1,
b) ur?uje a zodpovedá za koncepciu ochrany utajovan?ch skuto?ností a vytvára podmienky na jej
zabezpe?enie,
c) zabezpe?uje kontrolu ochrany utajovan?ch skuto?ností vo svojej p?sobnosti a u podnikate?ov,
ktor?m utajované skuto?nosti postúpil,
d) ur?uje funkcie, pri ktor?ch v?kone sa m??u oprávnené osoby oboznamova? s utajovan?mi
skuto?nos?ami,
e) zabezpe?uje vykonanie bezpe?nostnej previerky I. stupňa,
f) ?iada úrad o vykonanie bezpe?nostnej previerky II. a? IV. stupňa pre navrhovanú osobu, ktorá
má by? ur?ená na oboznamovanie sa s utajovan?mi skuto?nos?ami stupňa D?verné, Tajné
alebo Prísne tajné,
g) ur?uje navrhovanú osobu na oboznamovanie sa s utajovan?mi skuto?nos?ami (?alej len
,,navrhovaná osoba“) a zru?uje takéto ur?enie, ur?uje rozsah a potrebu oboznamovania sa os?b
s utajovan?mi skuto?nos?ami a zabezpe?uje ich oboznamovanie sa s právami a povinnos?ami
pod?a tohto zákona a predpisov vydan?ch na jeho vykonanie,
h) zabezpe?í pou?enie os?b, ktoré sa majú oboznamova? s utajovan?mi skuto?nos?ami stupňa
utajenia Vyhradené postúpen?mi Slovenskej re pou?enie vykoná pod?a
po?iadaviek cudzej moci,
i) vopred oznamuje úradu zánik, splynutie, zlú?enie, zru?enie alebo rozdelenie ?tátneho orgánu
Strana 6 Zbierka zákonov Slovenskej republiky 215/2004 Z. z.
alebo právnickej osoby, u ktorej sú ulo?ené utajované skuto?nosti,
j) vedie evidencie a zoznamy oprávnen?ch os?b a os?b, ktor?m toto oprávnenie zaniklo,
k) oznamuje úradu zmenu rozsahu oboznamovania sa s utajovan?mi skuto?nos?ami, ktorá
nastala u oprávnenej osoby, zmenu mena a priezviska, rodinného stavu, trvalého pobytu
a ?tátnej príslu?nosti oprávnenej osoby, ako aj iné skuto?nosti, o ktor?ch sa hodnoverne dozvie
a sú d?le?ité na vznik oprávnenia pod?a § 10 ods. 1,
l) oznamuje neodkladne úradu neoprávnenú manipuláciu s utajovan?mi skuto?nos?ami a pokusy
naru?enia ochrany utajovan?ch skuto?ností,
m) informuje úrad o za?atí plnenia úloh v?skumu, v?voja, projekcie a v?roby, ak obsahujú
utajované skuto?nosti stupňa utajenia Prísne tajné, Tajné a D?verné,
n) oznamuje vopred úradu prípravu a uzatvorenie medzinárodnej zmluvy, obchodnej zmluvy so
zahrani?nou osobou alebo so spoluú?as?ou zahrani?nej osoby, ktorej predmetom sú utajované
skuto?nosti,
o) vykonáva ?al?ie opatrenia na úseku ochrany utajovan?ch skuto?ností, ktoré vypl?vajú z tohto
zákona alebo z medzinárodnej zmluvy,
p) vypracúva ro?nú správu o kontrole ochrany utajovan?ch skuto?ností, v ktorej uvedie najm?
údaje o po?te vykonan?ch kontrol, zisten?ch nedostatkoch a opatreniach na ich ná
správu za predchádzajúci kalendárny rok zasiela úradu do konca februára,
r) zasiela úradu do konca februára v elektronickej forme alebo písomne zoznam v?etk?ch
utajovan?ch písomností ozna?en?ch stupňom utajenia Prísne tajné a Tajné, ktoré boli
zaevidované v protokoloch písomností príslu?ného stupňa utajenia v predchádzajúcom
kalendá v zozname uvedie ?íslo utajovanej písomnosti, po?et listov utajovanej
písomnosti a p?vodcu utajovanej pí vec, ktorej sa utajovaná skuto?nos? t?ka,
v zozname neuvádza.
(3) Ak sa má osoba sta? vedúcim a má by? ur?ená na oboznamovanie sa s utajovan?mi
skuto?nos?ami, ?iados? na vykonanie bezpe?nostnej previerky pod?a odseku 2 písm. f) predlo?í ten,
kto takú osobu za vedúceho vymenúva, volí alebo inak ustanovuje do funkcie. Na vykonanie
bezpe?nostnej previerky starostu obce a predsedu vy??ieho územného celku sa vz?ahuje § 35 ods.
Osobitné pracovisko
(1) Vedúci m??e na plnenie úloh vypl?vajúcich z tohto zákona a z predpisov vydan?ch na jeho
vykonanie zriadi? osobitné pracovisko alebo písomne poveri? zamestnanca (?alej len ,,bezpe?nostn?
zamestnanec“) vykonávaním t?chto úloh v rozsahu, ktor? vymedzí. Ak si to mno?stvo plnen?ch
úloh alebo zlo?itos? organiza?nej ?truktúry vy?adujú, vedúci zriadi nieko?ko osobitn?ch pracovísk
alebo písomne poverí viacer?ch bezpe?nostn?ch zamestnancov. Predpokladom na vykonávanie
funkcie bezpe?nostného zamestnanca a zamestnanca osobitného pracoviska je platné osved?enie
úradu na oboznamovanie sa s utajovan?mi skuto?nos?ami (?alej len ,,osved?enie“) a potvrdenie
úradu o absolvovaní skú?ky bezpe?nostného zamestnanca.
(2) ?rad ustanoví v?eobecne záv?zn?m právnym predpisom podrobnosti o skú?ke
bezpe?nostného zamestnanca.
215/2004 Z. z. Zbierka zákonov Slovenskej republiky Strana 7
DRUH? HLAVA
OPR?VNENIE NA OBOZNAMOVANIE SA S UTAJOVAN?MI SKUTO?NOS?AMI
Predpoklady na vznik oprávnenia
(1) Oprávnenie na oboznamovanie sa s utajovan?mi skuto?nos?ami pre stupne utajenia Prísne
tajné, Tajné, D?verné alebo Vyhradené m??e vzniknú?, ak tento zákon neustanovuje inak, iba
navrhovanej osobe, ktorá
a) je ob?anom Slovenskej republiky,
b) má sp?sobilos? na právne úkony v plnom rozsahu,
c) dov??ila ustanoven? vek,
d) súhlasí, aby bola oprávnená oboznamova? sa s utajovan?mi skuto?nos?ami a s vykonaním
bezpe?nostnej previerky,
e) je bezúhonná,
f) svojím správaním zaru?uje, ?e zabezpe?í ochranu utajovan?ch skuto?ností,
g) je bezpe?nostne spo?ahlivá,
h) má platné osved?enie úradu, pod?a ktorého sa m??e oboznamova? s utajovan?mi skuto?nos?ami
stupňa Prísne tajné, Tajné alebo D?verné,
i) je na to ur?ená,
j) podpí?e vyhlásenie o ml?anlivosti.
(2) Navrhovaná osoba musí sp?ňa? predpoklady na vznik oprávnenia pod?a odseku 1 po celú
dobu platnosti osved?enia pod?a § 28 alebo ur?enia pod?a § 31.
(3) Navrhovaná osoba, ktorá sa má oboznamova? s utajovan?mi skuto?nos?ami stupňa utajenia
Vyhradené musí sp?ňa? predpoklady na vznik oprávnenia pod?a odseku 1 okrem písmena h)
a musí by? ur?ená pod?a § 31 ods. 1 a 2.
Vek navrhovanej osoby
(1) Veková hranica navrhovanej osoby pre stupeň utajenia
a) Prísne tajné je dov??enie najmenej 21 rokov,
b) Tajné, D?verné a Vyhradené je dov??enie najmenej 18 rokov.
(2) Ustanovenie odseku 1 písm. a) sa nevz?ahuje na navrhované osoby vo vojenskej slu?be,
v slu?obnom pomere príslu?níka ozbrojeného bezpe?nostného zboru, príslu?níka ozbrojeného
zboru alebo príslu?níka Slovenskej informa?nej slu?by (?alej len ,,slu?obn? pomer“).
(3) Ustanovenie odseku 1 písm. b) sa nevz?ahuje na ?iakov vojensk?ch stredn?ch ?k?l.
Bezúhonnos? navrhovanej osoby
(1) Na ú?ely tohto zákona sa za bezúhonnú osobu nepova?uje ten, kto bol právoplatne odsúden?
za úmyseln? trestn? ?in, ak sa na neho neh?adí, akoby nebol odsúden?.
(2) Aj ke? sa na navrhovanú osobu h?adí, akoby nebola odsúdená, nepova?uje sa na ú?el
Strana 8 Zbierka zákonov Slovenskej republiky 215/2004 Z. z.
bezpe?nostnej previerky II., III. a IV. stupňa za bezúhonnú osoba, ktorá bola právoplatne
odsúdená
a) pre obzvlá?? záva?n? zlo?in alebo
b) pre úmyseln? trestn? ?in ohrozenia utajovanej skuto?nosti a trestn? ?in ohrozenia d?vernej
skuto?nosti a vyhradenej skuto?nosti.
(3) Pri bezpe?nostnej previerke I. stupňa navrhovaná osoba preukazuje svoju bezúhonnos?
v?pisom z registra trestov10) nie star?ím ako tri mesiace. Pri bezpe?nostnej previerke II., III. a IV.
stupňa sa bezúhonnos? navrhovanej osoby preukazuje odpisom registra trestov10) nie star?ím ako
tri mesiace.
Správanie navrhovanej osoby
Za osobu, ktorá svojím správaním zaru?uje, ?e zabezpe?í ochranu utajovan?ch skuto?ností, sa
nepova?uje ten,
a) kto pod?a záverov lekárskeho vy?etrenia je závisl? od po?ívania alkoholick?ch nápojov alebo od
po?ívania in?ch návykov?ch látok,11)
b) komu bola v posledn?ch piatich rokoch opakovane ulo?ená sankcia za priestupok na úseku
ochrany utajovan?ch skuto?ností pod?a § 78.
Bezpe?nostná spo?ahlivos? navrhovanej osoby
(1) Za bezpe?nostne spo?ahlivú osobu sa nepova?uje ten, kto uviedol nepravdivé údaje
v osobnom dotazníku, v bezpe?nostnom dotazníku alebo pri bezpe?nostnom pohovore, kto bol
pracovne zaraden? a aktívne vykonával ?innos? v ustanoven?ch ?truktúrach b?valej ?tátnej
bezpe?nosti pod?a prílohy ?. 1 alebo b?valej spravodajskej správy Generálneho ?tábu
?eskoslovenskej ?udovej armády do 31. decembra 1989 s v?nimkou osoby, ktorá vykonávala
v t?chto ?truktúrach len obslu?né alebo len zabezpe?ovacie ?innosti, alebo vedome spolupracoval
s t?mito ?truktúrami, alebo u koho bolo zistené bezpe?nostné riziko.
(2) Za bezpe?nostné riziko sa pova?uje
a) ?innos? proti záujmom Slovenskej republiky v oblasti obrany ?tátu, bezpe?nosti ?tátu,
medzinárodn?ch stykov, ekonomick?ch záujmov ?tátu, ?innosti ?tátneho orgánu alebo proti
záujmom, ktoré sa Slovenská republika zaviazala chráni? pod?a medzinárodn?ch zmlúv,
b) úmyselné poru?enie právnych predpisov, v d?sledku ktorého by mohlo nasta? ohrozenie
záujmov Slovenskej republiky,
c) zistenie, ?e osoba
1. je alebo bola spolo?níkom ?piónov, teroristov, sabotérov alebo in?ch os?b v minulosti
od?vodnene podozrievan?ch z tak?ch aktivít,
2. je alebo bola ?lenom alebo podporovate?om akejko?vek organizácie, ktorá sa násiln?mi,
podvratn?mi alebo in?mi nezákonn?mi prostriedkami usiluje odstráni? demokratick?
spolo?ensk? poriadok,
3. je pod preukázate?n?m nátlakom v d?sledku finan?nej situácie,
4. je preukázate?ne závislá od konzumácie alkoholick?ch nápojov alebo od in?ch návykov?ch
5. je alebo bola zainteresovaná na akejko?vek forme sexuálneho konania, ktoré vedie
k vydieraniu alebo k nátlaku,
215/2004 Z. z. Zbierka zákonov Slovenskej republiky Strana 9
6. preukázala svojím konaním alebo vyjadrením ne?estnos?, ned?veryhodnos? vo vz?ahu
k ochrane utajovan?ch skuto?ností,
7. vá?ne alebo opakovane poru?ila bezpe?nostné predpisy t?m, ?e sa sna?ila neoprávnene
prenika? do zabezpe?en?ch komunika?n?ch alebo informa?n?ch systémov,
8. trpí alebo trpela akouko?vek chorobou alebo mentálnym alebo emo?n?m stavom, ktor?
m??e sp?sobi? v?razné poruchy v jej úsudku a správaní,
9. je pod preukázate?n?m nátlakom príbuzn?ch alebo blízkych priate?ov, ktorí sú zneu?ite?ní
cudzou spravodajskou a informa?nou slu?bou, teroristickou skupinou, nelegálnou
organizáciou, rizikovou skupinou alebo obdobn?m jednotlivcom,
10. prijíma neoprávnené platby, dary alebo iné v?hody alebo zneu?íva postavenie a funkciu na
získavanie neoprávnen?ch po?itkov,
11. disponuje s majetkom, ktorého hodnota je neprimeraná priznan?m príjmom a ktorého
legálnos? p?vodu nie je schopná alebo ochotná preukáza?,
12. absolvovala ?túdium, kurz alebo ?kolenie bezpe?nostného charakteru na Vysokej ?kole
Felixa Edmundovi?a Dzer?inského KGB Zv?zu sovietskych socialistick?ch republík.
Bezpe?nostná previerka navrhovanej osoby
(1) Bezpe?nostnou previerkou sa zis?uje, ?i navrhovaná osoba sp?ňa predpoklady uvedené v § 10
ods. 1 na oboznamovanie sa s utajovan?mi skuto?nos?ami.
(2) Pod?a stupňa utajenia sa vykonáva
a) bezpe?nostná previerka I. stupňa pre stupeň utajenia Vyhradené,
b) bezpe?nostná previerka II. stupňa pre stupeň utajenia D?verné,
c) bezpe?nostná previerka III. stupňa pre stupeň utajenia Tajné,
d) bezpe?nostná previerka IV. stupňa pre stupeň utajenia Prísne tajné.
Materiály na bezpe?nostnú previerku
(1) Materiály na bezpe?nostnú previerku (?alej len ,,podkladov? materiál“), ak tento zákon
neustanovuje inak, sú
a) materiály predkladané navrhovanou osobou, a to
1. vyplnen? osobn? dotazník osoby uveden? v prílohe ?. 2,
2. ?ivotopis,
3. v?pis z registra trestov, ak ide o bezpe?nostnú previerku I. stupňa,
4. písomn? súhlas s oprávnením oboznamova? sa s utajovan?mi skuto?nos?ami a s vykonaním
bezpe?nostnej previerky,
5. vyplnen? bezpe?nostn? dotazník osoby uveden? v prílohe ?. 3 na bezpe?nostnú previerku II.,
III. a IV. stupňa,
b) informácie o bezpe?nostnej spo?ahlivosti navrhovanej osoby z evidencií Policajného zboru,
Slovenskej informa?nej slu?by a Vojenského spravodajstva,
c) informácie o bezpe?nostnej spo?ahlivosti navrhovanej osoby vy?iadané od ?al?ích ?tátnych
orgánov a in?ch právnick?ch os?b, t?kajúce sa navrhovanej osoby,
d) informácie o bezpe?nostnej spo?ahlivosti navrhovanej osoby z previerok vykonan?ch v mieste
Strana 10 Zbierka zákonov Slovenskej republiky 215/2004 Z. z.
bydliska Policajn?m zborom, Slovenskou informa?nou slu?bou alebo Vojensk?m
spravodajstvom,
e) informácie vy?iadané od obce, v ktorej má navrhovaná osoba trval? pobyt alebo prechodn?
f) informácie z previerok vykonan?ch Policajn?m zborom, Slovenskou informa?nou slu?bou alebo
Vojensk?m spravodajstvom o bezpe?nosti prostredia, v ktorom navrhovaná osoba ?ije
a pohybuje sa, a o mo?nosti v?skytu bezpe?nostn?ch rizík.
(2) Podkladov? materiál uveden? v odseku 1 písm. a) predkladá navrhovaná osoba vedú
v aktuálnom osobnom dotazníku, ?ivotopise a bezpe?nostnom dotazníku osoby je povinná uvádza?
úplné a pravdivé údaje. Ak ide o vykonanie bezpe?nostnej previerky II., III. alebo IV. stupňa,
predkladá navrhovaná osoba bezpe?nostn? dotazník vedúcemu v obálke zabezpe?enej tak, aby sa
nemohol oboznámi? s jej obsahom.
(3) Podkladové materiály predlo?ené navrhovanou osobou pod?a odseku 1 písm. a), potrebné na
vykonanie bezpe?nostnej previerky II., III. alebo IV. stupňa, predlo?í vedúci orgánu, ktor? je
príslu?n? vykona? bezpe?nostnú previerku, a pripojí k nim vyhodnotenie podkladov?ch materiálov
uveden?ch v odseku 1 písm. a) bodoch 1 a? 4.
(4) ?iados? o vykonanie bezpe?nostnej previerky ?tátneho ob?ana Slovenskej republiky, ktor? je
alebo má by? zamestnancom orgánu Európskej únie, m??e poda? príslu?n? orgán Rady Európskej
únie alebo Komisie Európskej únie. Podkladové materiály pod?a odseku 1 písm. a) predkladá
navrhovaná osoba úradu. Ustanovenia § 24 ods. 3 a § 26 ods. 5 sa vz?ahujú primerane.
(5) O vykonanie bezpe?nostnej previerky navrhovanej osoby m??e po?iada? aj fyzická osoba,
komisia alebo in? orgán, ak to ustanovuje osobitn? zákon.12)
(6) Navrhovaná osoba je oprávnená poskytnú? po?adované osobné údaje pod?a prílohy ?. 3 ?asti
A bodu 15 a ?asti B bodu 1.13)
Vykonávan ie bezpe?nostn?ch prev ie rok
Bezpe?nostné previerky okrem bezpe?nostn?ch previerok pod?a § 18 vykonáva
a) vedúci, ak ide o bezpe?nostnú previerku I. stupňa,
b) úrad, ak ide o bezpe?nostnú previerku II., III. a IV. stupňa.
(1) Slovenská informa?ná slu?ba vykonáva bezpe?nostné previerky v?etk?ch stupňov, ak
navrhovaná osoba je vo vz?ahu k Slovenskej informa?nej slu?be jej príslu?níkom, zamestnancom
alebo uchádza?om o prijatie do pracovnoprávneho vz?ahu alebo obdobného pracovného vz?ahu
vrátane slu?obného pomeru.
(2) Vojenské spravodajstvo vykonáva bezpe?nostné previerky v?etk?ch stupňov, ak navrhovaná
osoba je vo vz?ahu k Vojenskému spravodajstvu jeho príslu?níkom, zamestnancom alebo
uchádza?om o prijatie do pracovnoprávneho vz?ahu alebo obdobného pracovného vz?ahu vrátane
slu?obného pomeru.
(3) Vojenské spravodajstvo vykonáva aj bezpe?nostné previerky II., III. a IV. stupňa, ak
navrhovaná osoba je v pracovnoprávnom vz?ahu alebo obdobnom pracovnom vz?ahu vrátane
slu?obného pomeru k Ministerstvu obrany Slovenskej republiky (?alej len ,,ministerstvo obrany“)
alebo k organizáciám, ktor?ch zria?ovate?om alebo zakladate?om je ministerstvo obrany.
215/2004 Z. z. Zbierka zákonov Slovenskej republiky Strana 11
Podkladové materiály pod?a § 16 ods. 1 spolu s vyhodnotením a návrhom na sp?sob ukon?enia
bezpe?nostnej previerky predlo?í úradu na ukon?enie bezpe?nostnej previerky pod?a § 26. Spory
o sp?sobe ukon?enia bezpe?nostnej previerky medzi Vojensk?m spravodajstvom a úradom rie?i
orgán oprávnen? rozhodnú? o odvolaní pod?a § 30 ods. 3.
(4) Policajn? zbor vykonáva bezpe?nostné previerky v?etk?ch stupňov, ak je navrhovaná osoba
príslu?níkom Policajného zboru alebo jeho zamestnancom, alebo uchádza?om o prijatie do
pracovnoprávneho vz?ahu alebo obdobného pracovného vz?ahu vrátane slu?obného pomeru a plní
alebo bude plni? úlohy kriminálneho spravodajstva.
(5) Pri vykonávaní bezpe?nostn?ch previerok pod?a odsekov 1 a? 4 m??e Slovenská informa?ná
slu?ba, Vojenské spravodajstvo a Policajn? zbor získava? informácie uvedené v § 16 ods. 1 písm. b)
a? f) vlastnou ?innos?ou.
?rad, Slovenská informa?ná slu?ba, Vojenské spravodajstvo a Policajn? zbor sú oprávnené pri
vykonávaní bezpe?nostn?ch previerok II., III. a IV. stupňa po?adova? od ?al?ích ?tátnych orgánov,
in?ch právnick?ch os?b a fyzick?ch os?b poskytnutie informácií uveden?ch v § 16 ods. 1 písm. b)
a? f) vrátane osobn?ch údajov,14) potrebn?ch na vykonanie bezpe? tieto sú
povinné ?iadosti v ur?enej lehote vyhovie? a umo?ni? nahliadnutie do podkladov?ch materiálov,
z ktor?ch sa informácie na bezpe?nostnú previerku poskytli. Právnické osoby alebo fyzické osoby
poskytujúce informácie o navrhovanej osobe na základe § 16 ods. 1 písm. c) a? f) musia by?
dodato?ne oboznámené, z akého d?vodu je navrhovaná osoba preverovaná.
Bezpe?nostná previerka I. stupňa
Obsahom bezpe?nostnej previerky I. stupňa je vyhodnotenie podkladov?ch materiálov
uveden?ch v § 16 ods. 1 písm. a) bodoch 1 a? 4.
Bezpe?nostná previerka II. stupňa
Obsahom bezpe?nostnej previerky II. stupňa je vyhodnotenie podkladov?ch materiálov
uveden?ch v § 16 ods. 1 písm. a) a? c).
Bezpe?nostná previerka III. stupňa
Obsahom bezpe?nostnej previerky III. stupňa je vyhodnotenie podkladov?ch materiálov
uveden?ch v § 16 ods. 1 písm. a) a? e).
Bezpe?nostná previerka IV. stupňa
Obsahom bezpe?nostnej previerky IV. stupňa je vyhodnotenie podkladov?ch materiálov
uveden?ch v § 16 ods. 1 písm. a) a? f).
Za?atie a zastavenie bezpe?nostnej previerky
(1) Bezpe?nostná previerka II., III. a IV. stupňa sa za?ína dňom doru?enia ?iadosti
a podkladov?ch materiálov pod?a § 16 ods. 1 písm. a) bodov 1 a? 5 úradu.
Strana 12 Zbierka zákonov Slovenskej republiky 215/2004 Z. z.
(2) ?rad bezpe?nostnú previerku zastaví, ak
a) navrhovaná osoba odvolala písomn? súhlas na vykonanie bezpe?nostnej previerky,
b) navrhovaná osoba na v?zvu úradu pod?a § 27 ods. 4 v ur?enej lehote neodstránila nedostatky,
c) navrhovaná osoba zomrela,
d) nie je príslu?n? na jej vykonanie alebo
e) po preverení nov?ch skuto?ností pod?a § 29 nezistí d?vody na zru?enie platnosti osved?enia.
(3) ?rad zastaví vykonávanie bezpe?nostnej previerky aj na základe písomnej ?iadosti vedúceho,
ktor? o jej vykonanie po?iadal. V ?iadosti je vedúci povinn? uvies? d?vody na zastavenie
bezpe?nostnej previerky.
(4) ?rad bezpe?nostnú previerku preru?í, ak prebieha konanie, v ktorom sa rie?i otázka, ktorá
m??e ma? v?znam pre ukon?enie bezpe?nostnej previerky, a to a? do ukon?enia tohto konania.
Bezpe?nostn? pohovor
(1) Bezpe?nostn? pohovor s navrhovanou osobou sa vykoná, ak sa v priebehu bezpe?nostnej
previerky zistili skuto?nosti, ktoré by mohli by? preká?kou na vydanie osved?enia alebo d?vodom
na zru?enie platnosti osved?enia. V priebehu bezpe?nostného pohovoru má navrhovaná osoba
mo?nos? vyjadri? sa k zisten?m skuto?nostiam. Z uskuto?neného bezpe?nostného pohovoru sa
vyhotoví písomn? záznam, ktor? zú?astnené strany podpí?u. Odopretie podpisu, d?vody tohto
odopretia a námietky proti obsahu záznamu sa v ňom zaznamenajú.
(2) Bezpe?nostn? pohovor s navrhovanou osobou pod?a odseku 1 vykoná ten orgán, ktor?
vykonal bezpe?nostnú previerku, a to tak, aby nedo?lo k zásahu do práv tretích os?b a nebol
ohrozen? zdroj informácií.
(3) Sú?as?ou bezpe?nostného pohovoru m??e by? aj psychofyziologické overenie pravdovravnosti,
ktoré mo?no uskuto?ni?, iba ak navrhovaná osoba o to po?iada. O takej mo?nosti musí by?
navrhovaná osoba pou?ená.
(4) Psychofyziologické overenie pravdovravnosti sa uskuto?ní v?dy, ak sú vyjadrenia navrhovanej
osoby v priebehu bezpe?nostného pohovoru v rozpore so zisten?mi skuto?nos?ami, ktoré by mohli
by? preká?kou na vydanie osved?enia alebo d?vodom na zru?enie platnosti osved?enia.
Ukon?enie bezpe?nostnej previerky
(1) Ak úrad bezpe?nostnou previerkou zistí, ?e navrhovaná osoba sp?ňa predpoklady na vznik
oprávnenia pod?a § 10 ods. 1, namiesto písomného vyhotovenia rozhodnutia vydá osved?enie.
(2) Ak úrad bezpe?nostnou previerkou zistí, ?e navrhovaná osoba nesp?ňa predpoklady na vznik
oprávnenia pod?a § 10 ods. 1, vydá o tom rozhodnutie.
(3) V rozhodnutí pod?a odseku 2 musí by? uvedené ustanovenie, pod?a ktorého úrad rozhodol
o tom, ?e sa osoba nem??e oboznamova? s utajovan?mi skuto?nos?ami, skuto?nosti, ktoré boli
podkladom na rozhodnutie, ak?mi úvahami bol veden? úrad pri hodnotení d?kazov a pou?enie
o mo?nosti poda? odvolanie.
(4) Osved?enie pod?a odseku 1 a rozhodnutie pod?a odseku 2 sa navrhovanej osobe písomne
doru?í do vlastn?ch rúk.
215/2004 Z. z. Zbierka zákonov Slovenskej republiky Strana 13
(5) Vedúcemu, ktor? o vykonanie bezpe?nostnej previerky po?iadal, sa v?sledok bezpe?nostnej
previerky oznámi písomne.
Lehota na rozhodnutie
(1) ?rad je povinn? rozhodnú? o bezpe?nostnej previerke
a) II. stupňa do troch mesiacov od za?atia konania,
b) III. stupňa do ?tyroch mesiacov od za?atia konania,
c) IV. stupňa do ?iestich mesiacov od za?atia konania.
(2) Informácie o bezpe?nostnej spo?ahlivosti navrhovanej osoby sú ?tátne orgány a iné právnické
osoby uvedené v § 16 ods. 1 písm. b) a? f) povinné predlo?i? úradu
a) pri bezpe?nostnej previerke II. stupňa do dvoch mesiacov od doru?enia ?iadosti o poskytnutie
informácií,
b) pri bezpe?nostnej previerke III. stupňa do troch mesiacov od doru?enia ?iadosti o poskytnutie
informácií,
c) pri bezpe?nostnej previerke IV. stupňa do piatich mesiacov od doru?enia ?iadosti o poskytnutie
informácií.
(3) Ak nemo?no vzh?adom na povahu veci rozhodnú? v lehotách pod?a odseku 1, m??e ich úrad
pred??i? najviac o tri mesiace. O pred??ení lehoty s uvedením d?vodov je úrad povinn? upovedomi?
navrhovanú osobu a vedúceho, ktor? o vykonanie previerky po?iadal.
(4) Ak má ?iados? alebo podkladové materiály pod?a § 16 ods. 1 písm. a) bodov 1 a? 5
nedostatky, pre ktoré nemo?no za?a? bezpe?nostnú previerku, vyzve úrad navrhovanú osobu, aby
ich v ur?enej lehote odstrá sú?asne ju pou?í, ?e v prípade neodstránenia nedostatkov zastaví
bezpe?nostnú previerku.
(5) ?rad bezpe?nostnú previerku preru?í, ak bola navrhovaná osoba vyzvaná na odstránenie
nedostatkov pod?a odseku 4.
Platnos? osved?enia
(1) Platnos? osved?enia pre utajované skuto?nosti stupňa utajenia Prísne tajné je p?? rokov, pre
utajované skuto?nosti stupňa utajenia Tajné je sedem rokov a pre utajované skuto?nosti stupňa
utajenia D?verné je desa? rokov.
(2) Platnos? osved?enia vydaného na základe bezpe?nostnej previerky pod?a § 18 ods. 1, 2 a 4
zaniká dňom skon?enia pracovnoprávneho vz?ahu alebo obdobného pracovného vz?ahu vrátane
slu?obného pomeru.
Zru?enia platnosti osved?enia
?rad je na základe zistenia nov?ch skuto?ností povinn? po?as platnosti osved?enia preveri?, ?i
osoba sp?ňa predpoklady na vznik oprávnenia pod?a § 10 ods. 1 a v prípade zistenia, ?e nesp?ňa
tieto predpoklady, zru?i? platnos? osved?enia. Na také zru?enie platnosti osved?enia sa primerane
vz?ahujú ustanovenia § 24 a? 26.
Strana 14 Zbierka zákonov Slovenskej republiky 215/2004 Z. z.
Postup preskúmavania rozhodnutí úradu
(1) Proti rozhodnutiu úradu pod?a § 26 ods. 2, § 29, § 50 ods. 2 a 5 a § 60 ods. 7, okrem
rozhodnutia Slovenskej informa?nej slu?by, Vojenského spravodajstva a Policajného zboru m??e
osoba, ktorej bolo rozhodnutie doru?ené, poda? odvolanie do 15 dní odo dňa doru?enia
rozhodnutia. Odvolanie sa podáva písomne, doru?uje sa úradu a musí obsahova? skuto?nosti,
ktor?mi navrhovaná osoba od?vodňuje zru?enie rozhodnutia. Odvolanie má odkladn? ú?inok.
(2) ?rad m??e o odvolaní sám rozhodnú?, ak odvolaniu v plnom rozsahu vyhovie. Ak úrad
o odvolaní sám nerozhodne, predlo?í ho spolu so stanoviskom k podanému odvolaniu a s ostatn?m
spisov?m materiálom, ktor? sa t?ka napadnutého rozhodnutia, orgánu oprávnenému rozhodnú?
o odvolaní (?alej len ,,odvolací orgán&), a to do 30 dní odo dňa, ke? mu bolo odvolanie doru?ené.
(3) V sporoch o sp?sobe ukon?enia bezpe?nostnej previerky medzi Vojensk?m spravodajstvom
a úradom pod?a § 18 ods. 3 a o odvolaní pod?a odseku 1 rozhoduje odvolací orgán, ktor?m je v?bor
Národnej rady Slovenskej republiky zriaden? osobitn?m predpisom.13a) Postup odvolacieho orgánu
ustanoví osobitn? predpis.13a) Trovy konania súvisiace s odvolaním pod?a odsekov 1 a? 3 vrátane
trov v súdnom konaní13a) zná?a úrad.
Ur?en ie navrhovane j osoby
(1) Ur?enie navrhovanej osoby oboznamova? sa s utajovan?mi skuto?nos?ami vykonáva vedúci
pred za?atím jej oboznamovania sa s utajovan?mi skuto?nos?ami ur?ením stupňa utajenia
a nevyhnutného rozsahu utajovan?ch skuto?ností, s ktor?mi sa bude osoba oboznamova? po?as
v?konu funkcie alebo pracovného zaradenia. Sú?as?ou ur?enia je aj oboznámenie osoby
s povinnos?ami pri ochrane utajovan?ch skuto?ností a mo?n?ch d?sledkov za ich poru?enie.
Oprávnenie navrhovanej osoby oboznamova? sa s utajovan?mi skuto?nos?ami vzniká podpísaním
záznamu o ur?ení navrhovanej osoby oboznamova? sa s utajovan?mi skuto?nos?ami a podpísaním
vyhlásenia o ml?anlivosti.
(2) Ur?enie navrhovanej osoby, ak sp?ňa podmienky na stupeň utajenia Vyhradené, vykonáva
vedúci po vyhodnotení bezpe?nostnej previerky I. stupňa. Ak navrhovaná osoba niektorú
z podmienok uveden?ch v § 10 ods. 1 nesp?ňa, oznámi jej vedúci túto skuto?nos? písomne.
(3) Ur?enie navrhovanej osoby pre stupne utajenia Prísne tajné, Tajné alebo D?verné vykonáva
vedúci a? po prijatí písomného oznamu pod?a § 26 ods. 5.
(4) Ur?enie pod?a odseku 1 u vedúceho vykoná ten, kto vedúceho do funkcie navrhuje,
vymenúva, volí alebo inak ustanovuje.
(5) Ur?enie ?tatutárneho orgánu právnickej osoby za osobu, ktorej sa majú poskytnú? utajované
skuto?nosti, vykoná vedúci ?tátneho orgánu, ktor? bude utajované skuto?nosti poskytova?;
ur?enie vedúceho podnikate?a, ktorému bude utajovaná skuto?nos? postúpená alebo vedúceho
podnikate?a, ktor? bude o vytvorenie utajovanej skuto?nosti po?iadan? pod?a § 43, vykoná úrad.
(6) Ur?enie navrhovanej osoby na oboznamovanie sa s utajovan?mi skuto?nos?ami vy??ieho
stupňa utajenia oprávňuje na prístup k utajovan?m skuto?nostiam ni??ieho stupňa utajenia
v rozsahu, ak? bol ur?en?.
215/2004 Z. z. Zbierka zákonov Slovenskej republiky Strana 15
(1) Záznam o ur?ení navrhovanej osoby na oboznamovanie sa s utajovan?mi skuto?nos?ami
príslu?ného stupňa utajenia a vyhlásenie o jej ml?anlivosti sa pripojí k dokumentu, ktor?m vznikol
alebo sa zmenil pracovnoprávny vz?ah alebo obdobn? pracovn? vz?ah.
(2) Kópiu záznamu o ur?ení navrhovanej osoby na oboznamovanie sa so stupňom utajenia
Prísne tajné, Tajné alebo D?verné a kópiu vyhlásenia o jej ml?anlivosti je povinn? vedúci alebo
bezpe?nostn? zamestnanec zasla? úradu do 30 dní od ur?enia osoby.
Bezpe?nostn? spis osoby
(1) ?rad vedie bezpe?nostn? spis osoby, v ktorom sú zalo?ené podkladové materiály
bezpe?nostnej previerky pre stupeň utajenia Prísne tajné, Tajné a D?verné, záznam
z bezpe?nostného pohovoru a poznatky z bezpe?nostnej previerky.
(2) Do bezpe?nostného spisu osoby sa zalo?í aj kópia osved?enia, kópia záznamu o ur?ení osoby
na oboznamovanie sa s utajovan?mi skuto?nos?ami príslu?ného stupňa utajenia, kópia jej
vyhlásenia o ml?anlivosti a ?al?ie skuto?nosti oznámené na základe tohto zákona.
(3) ?daje z bezpe?nostného spisu osoby mo?no vyu?i? iba na plnenie úloh pod?a tohto zákona
a na ú?ely trestného konania a priestupkového konania, ak ide o neoprávnenú manipuláciu
s utajovan?mi skuto?nos?ami.
(4) ?daje z bezpe?nostného spisu osoby sú údajmi súvisiacimi s ochranou utajovan?ch
skuto?ností a nevz?ahujú sa na ne ustanovenia osobitného predpisu o ochrane osobn?ch údajov.14)
(5) Bezpe?nostn? spis osoby, ak nie je ?alej ustanovené inak, je sú?as?ou evidencie úradu pod?a
Oprávnené osoby s osobitn?m postavením
(1) Oprávnenou osobou s osobitn?m postavením pod?a tohto zákona je v rozsahu svojej funkcie
a) prezident Slovenskej republiky,
b) poslanec Národnej rady Slovenskej republiky,
c) ?len vlády Slovenskej republiky,
d) sudca ?stavného súdu Slovenskej republiky,
e) predseda a podpredsedovia Najvy??ieho kontrolného úradu Slovenskej republiky a
g) ?len súdnej rady v súvislosti s rozhodovaním o splnení predpokladov sudcovskej sp?sobilosti.
(2) Osoby uvedené v odseku 1 sa stávajú oprávnenou osobou po zvolení alebo vymenovaní do
funkcie, alebo po zlo?ení predpísaného s?ubu, ak sa tento s?ub vy?aduje pod?a osobitn?ch
predpisov.
(3) Na osoby uvedené v odseku 1 sa nevykonáva bezpe?nostná previerka, ak tento zákon,
osobitn? zákon15) alebo medzinárodná zmluva, ktorou je Slovenská republika viazaná,
neustanovuje inak.
Strana 16 Zbierka zákonov Slovenskej republiky 215/2004 Z. z.
Iné oprávnené osoby
(1) S utajovan?mi skuto?nos?ami stupňa utajenia Vyhradené bez vykonania bezpe?nostnej
previerky je oprávnen? oboznamova? sa v rozsahu potrebnom na vykonávanie svojej funkcie
predseda vy??ieho územného celku a starosta obce. Vedúci alebo bezpe?nostn? zamestnanec
?tátneho orgánu, ktor? postupuje utajovanú skuto?nos?, oboznámi predsedu vy??ieho územného
celku alebo starostu obce s povinnos?ami pri ochrane utajovan?ch skuto?ností a mo?n?ch
d?sledkoch ich poru?enia a zabezpe?í podpísanie vyhlásenia o ml?anlivosti. Ak sa má starosta
obce alebo predseda vy??ieho územného celku oboznamova? s utajovan?mi skuto?nos?ami stupňa
utajenia D?verné a? Prísne tajné, po?iada úrad o vykonanie bezpe?nostnej previerky príslu?ného
stupňa na svoju osobu.
(2) S utajovan?mi skuto?nos?ami sa m??e v rozsahu nevyhnutne potrebnom na jej vyu?itie, bez
splnenia podmienok pod?a § 10, oboznámi? aj obvinen?, jeho obhajca a ?al?ie osoby pod?a
osobitného zákona,16) ohrozen? svedok a chránen? svedok,17) osoba konajúca v prospech orgánov
pod?a osobitn?ch predpisov18) a agent19) po podpísaní vyhlásenia o ml?anlivosti a pou?ení
o povinnostiach pri ochrane utajovan?ch skuto?ností a mo?n?ch d?sledkoch ich poru?enia.
Pou?enie tejto osoby vykoná ten, kto ju bude oboznamova? s utajovan?mi skuto?nos?ami, o ?om
vyhotoví písomn? záznam.
(3) Za oprávnenú osobu sa pova?uje aj osoba, ktorá sa v konaní pred ?tátnym orgánom, na
základe súhlasu vedúceho, do ktorého p?sobnosti utajovaná skuto?nos? patrí, jednorazovo
oboznámi s utajovan?mi skuto?nos?ami v rozsahu potrebnom na konanie, a to advokát, notár,
znalec, tlmo?ník, súdny exekútor alebo starosta obce po podpísaní vyhlásenia o ml?anlivosti
a pou?ení o povinnostiach pri ochrane utajovan?ch skuto?ností a mo?n?ch d?sledkoch ich
poru?enia. Pou?enie vykoná ten, kto bude oprávnen? rozhodnú? o prizvaní takejto osoby na
konanie, o ?om vyhotoví písomn? záznam.
(4) ?tátny orgán, ktor? vo veci koná, je povinn? neodkladne písomne informova? úrad a p?vodcu
utajovanej skuto?nosti o osobe uvedenej v odseku 3 a o rozsahu jej oboznámenia s utajovan?mi
skuto?nos?ami stupňa utajenia Prísne tajné, Tajné alebo D?verné.
(1) S utajovan?mi skuto?nos?ami sa m??e oboznámi? aj cudzinec, ktor? je ob?anom krajiny,
ktorá má uzavretú zmluvu o ochrane vymieňan?ch utajovan?ch skuto?ností so Slovenskou
republikou.
(2) Cudzinec uveden? v odseku 1 sa m??e oboznamova? s utajovan?mi skuto?nos?ami stupňa
D?verné a? Prísne tajné len na základe písomného súhlasu vedúceho ?tátneho orgánu, do ktorého
p?sobnosti patria utajované skuto?nosti, po predchádzajúcom vydaní osved?enia úradom, ak
medzinárodná zmluva neustanovuje inak.
(3) ?rad cudzincovi vydá osved?enie pod?a odseku 2 a? po získaní vyjadrenia o jeho
bezpe?nostnej spo?ahlivosti od príslu?ného orgánu krajiny, ktorej je ob?anom.
(4) Vedúci uveden? v odseku 2 vykoná oboznámenie cudzinca s povinnos?ami pod?a tohto
zákona a mo?n?ch d?sledkoch za ich poru?enie a zabezpe?í podpísanie vyhlásenia o ml?anlivosti,
ak medzinárodná zmluva neustanovuje inak.
(5) V?nimku z odseku 1 m??e udeli? vláda Slovenskej republiky na základe návrhu ústredného
orgánu ?tátnej správy, do ktorého p?sobnosti utajovaná skuto?nos? patrí, a na základe súhlasn?ch
215/2004 Z. z. Zbierka zákonov Slovenskej republiky Strana 17
stanovísk Ministerstva zahrani?n?ch vecí Slovenskej republiky, Ministerstva vnútra Slovenskej
republiky, Slovenskej informa?nej slu?by, Vojenského spravodajstva a úradu.
(6) Odseky 1 a? 5 sa primerane vz?ahujú na oboznamovanie sa s utajovan?mi skuto?nos?ami
podnikate?om cudzieho ?tátu.
S utajovan?mi skuto?nos?ami stupňa utajenia Vyhradené sa m??u oboznámi? osoby uvedené v §
36 ods. 1 len so súhlasom ?tátneho orgánu, do ktorého p?sobnosti utajované skuto?
tento orgán ur?í rozsah oboznámenia a zabezpe?í podpísanie vyhlásenia o ml?anlivosti osoby, ak
medzinárodná zmluva, ktorou je Slovenská republika viazaná, neustanovuje inak.
Povinnosti oprávnen?ch os?b
Oprávnená osoba je povinná
a) zachováva? pred nepovolanou osobou a pred cudzou mocou ml?anlivos? o informáciách
a veciach obsahujúcich utajované skuto?nosti po?as utajenia t?chto skuto?ností, a to aj po
zániku oprávnenia oboznamova? sa s utajovan?mi skuto?nos?ami,
b) dodr?iava? v?eobecne záv?zné právne predpisy upravujúce ochranu utajovan?ch skuto?ností,
c) oznámi? neodkladne vedúcemu neoprávnenú manipuláciu s utajovan?mi skuto?nos?ami
a záujem nepovolan?ch os?b o utajované skuto?nosti a spolupracova? s úradom na objasnení
prí?in neoprávnenej manipulácie s utajovan?mi skuto?nos? oprávnené osoby s osobitn?m
postavením oznamujú neoprávnenú manipuláciu s utajovan?mi skuto?nos?ami a záujem
nepovolan?ch os?b o utajované skuto?nosti úradu,
d) oznámi? neodkladne vedúcemu zmenu mena a priezviska, rodinného stavu, bydliska, ?tátnej
príslu?nosti a bezúhonnosti,
e) oznámi? neodkladne vedúcemu skuto?nos?, ktorá by mohla ma? vplyv na jej oprávnenie
oboznamova? sa s utajovan?mi skuto?nos?ami, ako aj ka?dú skuto?nos?, ktorá by mohla ma?
vplyv na takéto oprávnenie inej oprávnenej osoby.
Povinnosti nepovolan?ch os?b
(1) Nepovolaná osoba, ktorá získa informáciu alebo nájde vec, ktorá je utajovaná, je povinná
neodkladne ju odovzda? úradu alebo útvaru Policajné na po?iadanie odovzdávajúceho
vydá príjemca doklad o jej prevzatí.
(2) Nepovolaná osoba, ktorá sa oboznámi s utajovan?mi skuto?nos?ami, je povinná neodkladne
to oznámi? úradu alebo útvaru Policajného zboru a o skuto?nostiach, s ktor?mi sa oboznámila,
zachováva? ml?anlivos?.
Oslobodenie od povinnosti ml?anlivosti
(1) Ak má osoba vypoveda? v konaní pred ?tátnym orgánom, m??e ju oslobodi? od povinnosti
ml?anlivosti o utajovan?ch skuto?nostiach vedúci ústredného orgánu ?tátnej správy, do ktorého
p?sobnosti utajovaná skuto?nos? patrí.
(2) Prezidenta Slovenskej republiky, poslanca Národnej rady Slovenskej republiky, predsedu
vlády Slovenskej republiky, predsedu a podpredsedu Najvy??ieho kontrolného úradu, sudcu
?stavného súdu Slovenskej republiky m??e oslobodi? od povinnosti ml?anlivosti o utajovan?ch
skuto?nostiach, s ktor?mi sa oboznámil po?as v?konu funkcie na ú?el uveden? v odseku 1,
Strana 18 Zbierka zákonov Slovenskej republiky 215/2004 Z. z.
Národná rada Slovenskej republiky.
(3) Generálneho prokurátora Slovenskej republiky m??e oslobodi? od povinnosti ml?anlivosti
o utajovan?ch skuto?nostiach, s ktor?mi sa oboznámil po?as v?konu funkcie na ú?el uveden?
v odseku 1, prezident Slovenskej republiky.
(4) Sudcu m??e oslobodi? od povinnosti ml?anlivosti o utajovan?ch skuto?nostiach, s ktor?mi sa
oboznámil po?as v?konu funkcie na ú?el uveden? v odseku 1, Súdna rada Slovenskej republiky.
(5) ?lenov vlády m??e oslobodi? od povinnosti ml?anlivosti o utajovan?ch skuto?nostiach na ú?el
uveden? v odseku 1 predseda vlády Slovenskej republiky. Vedúcich ostatn?ch ústredn?ch orgánov
?tátnej správy a vy??ích ?tátnych funkcionárov m??e oslobodi? od povinnosti ml?anlivosti
o utajovan?ch skuto?nostiach na ú?el uveden? v odseku 1 ten orgán, ktor? ich do funkcie zvolil
alebo vymenoval.
(6) O oslobodení osoby od povinnosti ml?anlivosti o utajovan?ch skuto?nostiach sa vyhotovuje
písomnos? s ur?ením ú?elu, rozsahu a lehoty platnosti oslobodenia. Jeden v?tla?ok tejto
písomnosti vedúci neodkladne zasiela ú to sa nevz?ahuje na Slovenskú informa?nú slu?bu,
Vojenské spravodajstvo a Policajn? zbor v súvislosti s plnením úloh kriminálneho spravodajstva.
(7) Po zániku ústredného orgánu ?tátnej správy m??e oslobodi? osobu od povinnosti ml?anlivosti
o utajovan?ch skuto?nostiach vedúci jeho právneho ná ak tak? nie je, m??e osobu
oslobodi? od povinnosti ml?anlivosti o utajovan?ch skuto?nostiach riadite? úradu.
(8) V prípade oslobodenia od povinnosti ml?anlivosti os?b uveden?ch v odsekoch 2 a? 5, ktoré
majú vypoveda? pred ?tátnym orgánom o utajovan?ch skuto?nostiach z p?sobnosti Slovenskej
informa?nej slu?by, Vojenského spravodajstva a Policajného zboru v oblasti kriminálneho
spravodajstva, vy?iada si príslu?n? orgán, ktor? ich m??e oslobodi? od povinnosti ml?anlivosti,
stanovisko Slovenskej informa?nej slu?by, Vojenského spravodajstva alebo Policajného zboru
v oblasti kriminálneho spravodajstva.
Zánik ur?enia
(1) Ur?enie osoby oboznamova? sa s utajovan?mi skuto?nos?ami zaniká
a) zánikom platnosti osved?enia,
b) skon?ením v?konu funkcie,
c) skon?ením pracovnoprávneho vz?ahu alebo obdobného pracovného vz?ahu alebo splnením
zmluvného záv?zku,
d) zru?ením platnosti osved?enia pod?a § 29 do doby ukon?enia preskúmania rozhodnutia úradu
pod?a § 30,
e) zru?ením ur?enia oboznamova? sa s utajovan?mi skuto?nos?ami vedúcim,
f) skon?ením povinnej vojenskej slu?by alebo
g) vyhlásením za m?tveho.
(2) Vedúci vyhotoví písomn? záznam o zániku ur?enia oboznamova? sa s utajovan?mi
skuto?nos?ami a urobí opatrenia na ich ochranu.
(3) O zániku ur?enia osoby oboznamova? sa s utajovan?mi skuto?nos?ami stupňa utajenia
Prísne tajné, Tajné alebo D?verné je povinn? vedúci informova? úrad do 30 dní od zániku tohto
215/2004 Z. z. Zbierka zákonov Slovenskej republiky Strana 19
Vedenie evidencií
(1) ?rad vedie evidencie oprávnen?ch os?b pre stupeň utajenia Prísne tajné, Tajné a D?verné
a evidenciu os?b, ktor?m toto oprá to sa nevz?ahuje na oprávnené osoby, ktoré sú
alebo boli príslu?níkmi alebo zamestnancami Slovenskej informa?nej slu?by, Vojenského
spravodajstva alebo príslu?níkmi, alebo zamestnancami Policajného zboru plniacimi úlohy
kriminálneho spravodajstva a sú vedené v ich evidenciách.
(2) Vedúci vedie evidenciu oprávnen?ch os?b pre stupeň utajenia Vyhradené, evidenciu os?b,
ktor?m toto oprávnenie zaniklo, a zoznam oprávnen?ch os?b pre stupeň utajenia Prísne tajné,
Tajné a D?verné a zoznam os?b, ktor?m toto oprávnenie zaniklo.
(3) Evidencia oprávnen?ch os?b, ktor?m zaniklo oprávnenie oboznamova? sa s utajovan?mi
skuto?nos?ami stupňa utajenia Prísne tajné a Tajné, sa vedie 20 rokov po zániku tohto
oprávnenia.
(4) Evidencia oprávnen?ch os?b, ktor?m zaniklo oprávnenie oboznamova? sa s utajovan?mi
skuto?nos?ami stupňa utajenia D?verné, sa vedie tri roky po zániku tohto oprávnenia.
(5) Evidencia oprávnen?ch os?b, ktor?m zaniklo oprávnenie oboznamova? sa s utajovan?mi
skuto?nos?ami stupňa utajenia Vyhradené, sa vedie jeden rok po zániku tohto oprávnenia.
(6) ?rad, Slovenská informa?ná slu?ba, Vojenské spravodajstvo, Policajn? zbor v súvislosti
s plnením úloh kriminálneho spravodajstva a vedúci sú povinní zabezpe?i? pod?a osobitného
predpisu14) ochranu údajov, ktoré vedú vo svojich evidenciách, pred neoprávnenou manipuláciou.
(7) ?rad, Slovenská informa?ná slu?ba, Vojenské spravodajstvo, Policajn? zbor plniaci úlohy
kriminálneho spravodajstva a vedúci po uplynutí leh?t uveden?ch v odsekoch 3 a? 5 zni?ia údaje
uchované v evidenciách na ú?ely ochrany utajovan?ch skuto?ností.
(8) Evidencie úradu, Slovenskej informa?nej slu?by, Vojenského spravodajstva a Policajného
zboru vedené v súvislosti s plnením úloh kriminálneho spravodajstva pod?a odseku 1 sú
evidenciami veden?mi v súvislosti s ochranou utajovan?ch skuto?ností. Tieto evidencie
nepodliehajú registrácii informa?n?ch systémov súvisiacej s ochranou osobn?ch údajov.14)
TRETIA HLAVA
PODNIKATELIA
Priemyselná bezpe?nos?
Ak je od?vodnen? predpoklad, ?e ?tátny orgán po?iada podnikate?a o vytvorenie utajovanej
skuto?nosti alebo ak bude potrebné postúpi? utajovanú skuto?nos? zo ?tátneho orgánu
podnikate?ovi (?alej len ,,postúpenie utajovanej skuto?nosti“), je podnikate? povinn? po?iada? úrad
o vydanie potvrdenia o priemyselnej bezpe?nosti.
Postúpenie utajovanej skuto?nosti
(1) Utajovanú skuto?nos? mo?no postúpi? zo ?tátneho orgánu na podnikate?a, ktorému bolo
vydané potvrdenie o priemyselnej bezpe?nosti, iba na základe zmluvy. Zamestnanec podnikate?a,
ktor? sa bude oboznamova? s utajovan?mi skuto?nos?ami, musí by? oprávnenou osobou pre
príslu?n? stupeň utajenia.
Strana 20 Zbierka zákonov Slovenskej republiky 215/2004 Z. z.
(2) Zmluva pod?a odseku 1 musí obsahova? ?pecifikáciu postupovan?ch utajovan?ch
skuto?ností, stupeň utajenia, obdobie, po?as ktorého budú postupované utajované skuto?nosti,
zoznam os?b, rozsah ich oprávnenia na oboznamovanie sa s utajovan?mi skuto?nos?ami, rozsah
?inností s utajovanou skuto?nos?ou, rozsah kontroln?ch opatrení, povinnos? oznámenia o zru?ení
podnikate?a alebo o zmenách ovplyvňujúcich ochranu utajovan?ch skuto?ností, postupovanie
utajovan?ch skuto?ností na iného podnikate?a, ako i povinnosti podnikate?a pri zániku platnosti
potvrdenia o priemyselnej bezpe?nosti.
(3) ?tátny orgán, ktor? postupuje utajované skuto?nosti, je oprávnen? vykonáva? kontrolu
dodr?iavania ich ochrany aj u podnikate?a, ktorému utajované skuto?nosti postúpil. V?sledky
kontroly zapracuje do ro?nej správy pod?a § 8 ods. 2 písm. o). Pri zistení nedostatkov je oprávnen?
vykona? neodkladné opatrenia na zabezpe?enie ochrany postúpen?ch utajovan?ch skuto?ností
vrátane odňatia utajovanej skuto?nosti.
Bezpe?nostná previerka podnikate?a
(1) Bezpe?nostnou previerkou podnikate?a úrad zis?uje, ?i sp?ňa podmienky priemyselnej
bezpe?nosti pod?a § 46.
(2) Bezpe?nostnú previerku podnikate?a vykonáva úrad na základe ?iadosti jeho ?tatutárneho
(3) ?iados? o vydanie potvrdenia o priemyselnej bezpe?nosti obsahuje
a) písomné od?vodnenie ?iadosti,
b) stupeň utajenia a obdobie, na ktoré je potvrdenie ?iadané,
c) bezpe?nostn? projekt podnikate?a,
d) vyplnen? bezpe?nostn? dotazník podnikate?a pod?a prílohy ?. 4,
e) doklady alebo ich osved?ené kópie potvrdzujúce správnos? údajov v bezpe?nostnom dotazníku
podnikate?a,
f) ?iados? o vykonanie bezpe?nostnej previerky ?tatutárneho orgánu na stupeň utajenia D?verné
alebo vy??í stupeň.
(4) Bezpe?nostná previerka podnikate?a sa za?ína dňom doru?enia ?iadosti pod?a odseku 3.
(5) Ak má ?iados? nedostatky, pre ktoré nie je mo?né vykona? bezpe?nostnú previerku
podnikate?a, úrad bezpe?nostnú previerku podnikate?a preru?í a vyzve podnikate?a, aby
nedostatky v ur?enej lehote odstrá sú?asne ho pou?í, ?e v prípade neodstránenia nedostatkov
zastaví bezpe?nostnú previerku podnikate?a.
(6) ?rad bezpe?nostnú previerku podnikate?a preru?í v prípade, ?e u podnikate?a d?jde
v priebehu v?konu bezpe?nostnej previerky k v?mene alebo doplneniu ?tatutárneho orgánu
o osobu, ktorej nebolo vydané osved?enie úradu pod?a § 26 zákona, a to na dobu potrebnú na
vykonanie bezpe?nostnej previerky uvedenej osoby. ?rad bezpe?nostnú previerku podnikate?a
preru?í aj v prípade, ak prebieha konanie, v ktorom sa rie?i otázka, ktorá m??e ma? v?znam pre
ukon?enie bezpe?nostnej previerky, a to a? do ukon?enia tohto konania.
(7) ?rad m??e zastavi? vykonávanie bezpe?nostnej previerky podnikate?a aj na základe jeho
písomnej ?iadosti. V ?iadosti je podnikate? povinn? uvies? d?vody na zastavenie bezpe?nostnej
previerky.
(8) Bezpe?nostn? projekt podnikate?a je projekt systému ochrany utajovan?ch skuto?ností
215/2004 Z. z. Zbierka zákonov Slovenskej republiky Strana 21
u podnikate?a. Bezpe?nostn? projekt podnikate?a obsahuje najm? definovanie bezpe?nostnej
politiky a sp?sob jej realizácie v oblasti personálnej bezpe?nosti, administratívnej bezpe?nosti,
objektovej a fyzickej bezpe?nosti, ?ifrovej ochrany informácií a bezpe?nosti technick?ch
prostriedkov. Jeho sú?as?ou je tie? zoznam os?b, ktoré sa budú s utajovan?mi skuto?nos?ami
oboznamova?.
(9) Na zistenie priemyselnej bezpe?nosti podnikate?a si úrad vy?iada pod?a povahy veci
vyjadrenie Slovenskej informa?nej slu?by, Vojenského spravodajstva, Policajného zboru alebo
iného ?tátneho orgá tie sú povinné ?iadosti vyhovie?. Pri zis?ovaní priemyselnej bezpe?nosti
podnikate?a zaoberajúceho sa v?skumom, v?vojom, v?robou zbraní a obchodovaním so zbraňami
je úrad povinn? vy?iada? si vyjadrenie Slovenskej informa?nej slu?by, Vojenského spravodajstva
a Policajného zboru.
(10) Podnikate? je povinn? na zistenie priemyselnej bezpe?nosti umo?ni? príslu?níkom
a zamestnancom úradu vstup do budov a priestorov, predlo?i? po?adované písomnosti a poskytnú?
pravdivé a úplné informácie o zis?ovan?ch skuto?nostiach.
(11) Podnikate? je povinn? hlási? úradu v?dy do 31. marca a do 30. septembra kalendárneho
roka v?etky zmeny údajov v bezpe?nostnom dotazníku podnikate?a. Táto povinnos? trvá po?as
doby platnosti potvrdenia o priemyselnej bezpe?nosti.
(12) ?rad sa splnomocňuje na vydanie v?eobecne záv?zného právneho predpisu, ktor?m
ustanoví podrobnosti o bezpe?nostnom projekte podnikate?a.
Podmienky na vydanie potvrden ia o pr iemyse lne j bezpe?nost i
Potvrdenie o priemyselnej bezpe?nosti podnikate?a mo?no vyda? iba podnikate?ovi, ktor? je
a) sp?sobil? zabezpe?i? ochranu utajovan?ch skuto?ností,
b) ekonomicky stabiln?,
c) bezpe?nostne spo?ahliv?,
d) bezúhonn?.
Za sp?sobilého zabezpe?i? ochranu utajovan?ch skuto?ností sa nepova?uje podnikate?, ktor?
nemá vytvorené podmienky na zabezpe?enie ochrany utajovan?ch skuto?ností pod?a tohto zákona.
Za ekonomicky stabilného sa nepova?uje podnikate?
a) v likvidácii,
b) na ktorého majetok bol vyhlásen? konkurz,
c) na ktorého majetok bolo povolené vyrovnanie,
d) ktor? si neplní finan?né povinnosti vo?i ?tátu alebo
e) opakovane neplní finan?né záv?zky vo?i in?m fyzick?m osobám alebo právnick?m osobám.
(1) Za bezpe?nostne spo?ahlivého sa nepova?uje podnikate?, u ktorého bolo zistené bezpe?nostné
(2) Za bezpe?nostné riziko sa pova?uje
Strana 22 Zbierka zákonov Slovenskej republiky 215/2004 Z. z.
a) konanie proti záujmom Slovenskej republiky v oblasti obrany ?tátu, bezpe?nosti ?tátu,
medzinárodn?ch stykov, hospodárskych záujmov ?tátu, chodu ?tátneho orgánu alebo proti
záujmom, ktoré sa zaviazala Slovenská republika chráni?,
b) zahrani?n?, obchodn? alebo majetkov? vz?ah, ktor? by mohol sp?sobi? ujmu
zahrani?nopolitick?m alebo bezpe?nostn?m záujmom Slovenskej republiky,
c) existencia obchodn?ch, majetkov?ch alebo finan?n?ch vz?ahov s osobami z prostredia
organizovaného zlo?inu,
d) korup?né správanie podnikate?a,
e) personálna nestabilita vo vedúcich funkciách alebo orgánoch podnikate?a alebo
f) zru?enie platnosti osved?enia vedúceho podnikate?a.
Na ú?ely tohto zákona sa za bezúhonného nepova?uje podnikate?, ktor? bol právoplatne
odsúden? pre trestn? ?in, ak sa na neho neh?adí, akoby nebol odsúden?.
Potvrdenie o priemyselnej bezpe?nosti
(1) Ak sa bezpe?nostnou previerkou preuká?e, ?e podnikate? sp?ňa podmienky pod?a § 46, úrad
mu vydá potvrdenie o priemyselnej bezpe?nosti.
(2) Ak úrad bezpe?nostnou previerkou zistí, ?e podnikate? podmienky uvedené v § 46 nesp?ňa,
vydá o tom rozhodnutie.
(3) Potvrdenie o priemyselnej bezpe?nosti je platné najviac p?? rokov odo dňa vydania.
(4) Podnikate? je oprávnen? oboznamova? sa s utajovan?mi skuto?nos?ami do stupňa utajenia,
na ktor? mu bolo vydané potvrdenie o priemyselnej bezpe?nosti.
(5) Ak úrad zistí, ?e podnikate? prestal sp?ňa? niektorú z podmienok priemyselnej bezpe?nosti
uvedenú v § 46 alebo hrub?m sp?sobom alebo opakovane poru?il povinnosti na úseku ochrany
utajovan?ch skuto?ností, zru?í platnos? potvrdenia.
(6) Na rozhodnutie pod?a odsekov 2 a 5 sa primerane vz?ahuje ustanovenie § 26 ods. 3 a 4 a §
(7) ?rad vedie zoznam podnikate?ov, ktor?m bolo vydané potvrdenie o priemyselnej bezpe?nosti
a zoznam podnikate?ov, ktor?m platnos? potvrdenia o priemyselnej bezpe?nosti zanikla.
Lehota na vydanie potvrdenia o priemyselnej bezpe?nosti
(1) ?rad je povinn? rozhodnú? o bezpe?nostnej previerke
a) pre stupeň utajenia Vyhradené alebo D?verné do ?tyroch mesiacov po podaní ?iadosti,
b) pre stupeň utajenia Tajné alebo Prísne tajné do siedmich mesiacov po podaní ?iadosti.
(2) Vyjadrenie pod?a § 45 ods. 8 sú Slovenská informa?ná slu?ba, Vojenské spravodajstvo,
Policajn? zbor alebo in? ?tátny orgán povinné predlo?i? úradu
a) pri previerke pod?a odseku 1 písm. a) do troch mesiacov od doru?enia ?iadosti,
b) pri previerke pod?a odseku 1 písm. b) do ?iestich mesiacov od doru?enia ?iadosti.
215/2004 Z. z. Zbierka zákonov Slovenskej republiky Strana 23
(3) Ak nemo?no vzh?adom na povahu veci rozhodnú? v lehotách pod?a odseku 1, m??e ich úrad
pred??i? najviac o tri mesiace. O pred??ení lehoty s uvedením d?vodov je úrad povinn? upovedomi?
podnikate?a.
Zánik platnosti potvrdenia o priemyselnej bezpe?nosti
(1) Platnos? potvrdenia o priemyselnej bezpe?nosti zaniká
a) uplynutím doby platnosti potvrdenia o priemyselnej bezpe?nosti,
b) zru?ením podnikate?a alebo
c) oznámením pod?a § 50 ods. 5.
(2) Zru?enie podnikate?a oznámi podnikate? úradu najnesk?r do dňa zániku.
(3) Ak zanikla platnos? potvrdenia o priemyselnej bezpe?nosti pod?a odseku 1 písm. b) alebo
písm. c), je podnikate? povinn? odovzda? ho úradu do piatich pracovn?ch dní od dňa zániku
podnikate?a alebo doru?enia oznámenia pod?a § 50 ods. 5.
(4) Pri zániku platnosti potvrdenia o priemyselnej bezpe?nosti podnikate?a pod?a odseku 1 je
jeho vedúci povinn? zabezpe?i? ochranu utajovan?ch skuto?ností pred neoprávnenou
manipuláciou.
?TVRT? HLAVA
FYZICK? BEZPE?NOS? A OBJEKTOV? BEZPE?NOS?
Ochrana objektov a chránen?ch priestorov
(1) Ochrana objektov a chránen?ch priestorov sa zabezpe?uje mechanick?mi zábrann?mi
prostriedkami, technick?mi zabezpe?ovacími prostriedkami, fyzickou ochranou, re?imov?mi
opatreniami a ich vzájomnou kombináciou v súlade s bezpe?nostn?m ?tandardom fyzickej
bezpe?nosti a objektovej bezpe?nosti.
(2) Sp?sob, podmienky a rozsah navrhovan?ch opatrení na ochranu objektov a chránen?ch
priestorov ur?í vedúci na základe vyhodnotenia rizík mo?ného ohrozenia.
(3) Vedúci je povinn? zabezpe?i? chránené priestory, v ktor?ch sú prerokúvané utajované
skuto?nosti.
(4) Ochrana objektov a chránen?ch priestorov sa zabezpe?uje pod?a bezpe?nostnej
dokumentácie fyzickej bezpe?nosti a objektovej bezpe?nosti, ktorú schva?uje vedúci.
(5) Na zabezpe?enie umiestnenia osobitn?ch prostriedkov, ktoré sa vykonávajú pod?a osobitn?ch
predpisov,20) sa odseky 1 a? 4 nevz?ahujú.
(6) Ak sú objekty a chránené priestory zabezpe?ené technick?mi zabezpe?ovacími prostriedkami
umo?ňujúcimi vyhotovova? obrazov?, zvukov? alebo obrazovo-zvukov? záznam, nevy?aduje sa ich
ozna?enie pod?a v?eobecného predpisu o ochrane osobn?ch údajov. Ak tak?to záznam nie je
vyu?it? na ú?ely trestného konania alebo konania o priestupku, ten kto vyhotovil tak?to záznam,
je povinn? ho zlikvidova? najnesk?r v lehote 60 dní odo dňa nasledujúceho po dni, v ktorom bol
záznam vyhotoven?.
(7) ?rad sa splnomocňuje na vydanie v?eobecne záv?zného právneho predpisu, ktor?m ustanoví
bezpe?nostn? ?tandard fyzickej bezpe?nosti a objektovej bezpe?nosti a podrobnosti o ochrane
Strana 24 Zbierka zákonov Slovenskej republiky 215/2004 Z. z.
objektov a chránen?ch priestorov.
Certifikácia mechanick?ch zábrann?ch prostriedkov a technick?ch zabezpe?ovacích
prostriedkov
(1) Mechanické zábranné prostriedky a technické zabezpe?ovacie prostriedky na ochranu
utajovan?ch skuto?ností ozna?en?ch stupňom utajenia D?verné a vy??ím certifikuje úrad.
(2) Druhy certifikácie sú:
a) certifikácia typu mechanického zábranného prostriedku a certifikácia typu technického
zabezpe?ovacieho prostriedku (?alej len ,,certifikácia typu“),
b) certifikácia jednotlivého mechanického zábranného prostriedku a certifikácia jednotlivého
technického zabezpe?ovacieho prostriedku (?alej len ,,certifikácia prostriedku“).
(3) O vydanie certifikátu typu ?iada v?robca,21) splnomocnen? zástupca v?robcu,21a) dovozca21b)
alebo distribútor21c) úrad.
(4) O vydanie certifikátu prostriedku ?iada u?ívate? úrad.
(5) Certifikát typu a

我要回帖

更多关于 dnf登录黑屏无响应 的文章

 

随机推荐